Kam umístit samonosné schodiště
Rodinný dům – vlastníte rodinný dům, který podrobujete rekonstrukci, zahrnující i vnitřní schodiště? Až se budete rozmýšlet nad tím, jaký typ schodiště si vybrat, pak byste mohli sáhnout po samonosném schodišti. Jeho zásadní výhoda tkví v tom, že jde o konstrukci nezávislou na opěrných bodech a lze ji umístit kamkoli do prostoru. Dají se k tomu například využít volné plochy vstupních vestibulů, kdy je schodiště instalováno uprostřed místnosti, což vypadá velmi efektně a zajímavě. Schodiště se pak může stát dominantním prvkem ve vaší domácnosti.
Rekreační nemovitost – samonosná schodiště najdou uplatnění i u rekreačních nemovitostí situovaných do svahu. Svažitý terén tu pak umožňuje uspořádat vnitřní prostory do výšky několika pater a samonosné schodiště v přímém, lomeném či spirálovém tvaru je propojí mezi sebou. Některá řešení jsou vskutku velmi pohledná, stačí shlédnout fotografie některých realizací těchto projektů u specializovaného výrobce.
Kanceláře – využíváte kanceláří ve více patrech, která jsou navzájem spojena schodištěm? Pokud toužíte po změně nebo provádíte rekonstrukci objektu, zde se také mohou samonosná schodiště dobře projevit jako krásný a zároveň funkční stavební projekt.
Schodiště jako cvičební prvek
Mít schody v domě je samozřejmě výhodné zejména z hlediska praktického. Nemáte-li k dispozici výtah, je to pak jediná spojnice mezi jednotlivými etážemi, ale kromě toho byste mohli schodové stupně zatížit i jinak – pravidelným sportovním tréninkem. Jestliže docházíte do posilovny, kde využíváte cvičebních strojů pro posilování dolních končetin, pak na to klidně zapomeňte a neutrácejte zbytečně peníze za něco, co máte i doma. Pravidelná dynamická chůze po schodech, případně se zátěží, posiluje všechny partie nohou včetně hýždí a chodidel, našlapujete-li po schodech naboso. Častá chůze po schodech také zlepšuje náladu a působí jako antistres.