Když si kupujeme oblečení, prvotní rozhodování je, pro jaké počasí budeme to či ono kupovat. Budou-li to kalhoty na léto, tedy vzdušné a spíše chladivé, nebo to budou kalhoty do zimní plískanice, které nás musí zahřát. Problém může nastat, když v létě jedeme na dovolenou na Severní pól a začneme shánět zateplené kalhoty. Jako laici se v obchodě hodně spoléháme na prodavače. Necháme si doporučit ty nebo tamty kalhoty a oblečení všeobecně a maximálně se koukneme na štítek. Ale co když jste švadlena? Vyznat se v látkách a vědět kterou na co použít, to je asi věc, kterou se uší švadleny jako první krok. Nejde jen o to, jak je která látka hřejivá, ale je třeba vědět jak je která látka náchylná ke krčení apod.
Mezi ty hřejivé jistě patří flauš. Už naše babičky nosily flaušové kabáty a věděly proč, flauš je totiž velice příjemná a hřejivá látka. Když si koupíme flauš a ušijeme z něho bundu nebo kabát, nemůžeme udělat chybu. Vyznat se v množství látek, které se dají koupit na trhu po celém světě, to by se do jednoho článku nevešlo, ale můžeme klidně zůstat u klasiky, ke které jistě flauš patří. Někdy není potřeba vymýšlet nic nového, ale stačí si vybrat z látek, které si myslíme, že jsou obyčejné, ale ony jsou prověřené věkem. Nechali jste si někdy ušít kus oblečení přímo na míru u švadleny?
Určitě budete mít svou představu, kterou se budete snažit švadleně vysvětlit, ale stejně bude záležet na ní, jakou látku vybere. Barva bude pochopitelně na vás, ale i v tomto vám jistě švadlena bude nápomocná. Pokud někdy chodíte kolem galanterie, zajděte dovnitř a koukněte se na látky. Možná budete překvapeni, kolik jich tam najdete a to zdaleka nebudou všechny, protože řada se jich prodává v online obchodech. Pokud budete vybírat oblečení na zimu, určitě zvažte obleče ní z flauše. Bude se příjemně nosit a bude vás hřát od sychravého podzimu přes třeskutou zimu až do jara.