Rozdíl mezi paticí GU10 a GU 5.3
Mnozí lidé mezi sebou zaměňují dvě podobné koncovky halogenových, případně LED diodových reflektorů, a sice GU 5.3 a GU 10. Obě se shodou okolností využívají ke stejným účelům, tedy v místech snížených stropních podhledů, k bodovému směrovému osvětlení, do koupelen, předsíní, kuchyní, ale i obývacích pokojů. Rozdíl spočívá v rozteči a průměru koncovek a v jejich napájení. 5.3 má dva velmi tenké jehlové kolíčky vzdálené od sebe přesně 5,3 mm a napájení probíhá skrze transformátor s výstupem 12 V. Desítková patice má dva kolíčky v podobě osazených válečků, které se sice zasouvají do objímky, ale zároveň se pootáčí, až zapadnou do zámkového zářezu. Napájí se přímo ze sítě 230 V.
Kde všude se s nimi můžete setkat
Toalety a koupelny – nejčastější aplikace těchto svítidel je v místech určených pro intimní hygienu. Původně se zde využívaly halogenové žárovky, které se poměrně silně zahřívaly, a bylo nutné s tímto faktem počítat. Dnes je lze nahradit LED diodovými reflektory https://www.lightpark.cz/led-zarovky-reflektorove-par16/, které se zahřívají minimálně, a to pouze v místech napájecího zdroje.
Stropní podhledy – bodové podhledové osvětlení je velice působivé, tento způsob realizace se prováděl ve zvýšené míře již před dvaceti lety a dnes opět zažívá svou renesanci. Podstatnou výhodou je také náhrada halogenových žárovek LED diodovými, jejichž spotřeba elektřiny je mnohem nižší.
Předsíně a šatní skříně na míru – ve vstupních halách, na chodbách, v předsíních a v prostorách šatních vestavěných skříní lze využít jedné z největších předností této technologie – a sice zapuštění reflektoru pod úroveň okolního prostředí. Nevyčnívají nad svítidlo a nepotřebují žádný ochranný kryt.
Vitríny s vystaveným zbožím – muzea, depozitáře, výstavy výtvarného umění, umělecké a historické sbírky a podobné akce tohoto typu vyžadují osvětlení exponátů, stejně tak v některých kamenných prodejnách se vystavené zboží musí nasvítit umělým světlem. Reflektory s paticí GU 10 jsou k tomuto účelu ideální.